Úvodom je dôležité poznamenať, že horké marhuľové jadrá patria medzi tzv. „raw“ potraviny a obsahujú veľké množstvo minerálov, najmä horčíka a draslíka a kyselinu listovú. Nie menej zaujímavý je aj obsah látky s názvom amygdalín v nich. Nazýva sa aj vitamín B17 a z chemického hľadiska sa jedná o zneutralizovanú, nejedovatú formu kyseliny kyanovodíkovej. Má jemne horkú chuť a skladá sa z molekuly cukrov, jedna z nich je nejedovatá kyanidová forma. Vedci potvrdili výskyt amygdalínu iba v horkých jadrách, v sladkých sa nenachádza.
Využitie v onkologickej liečbe
V tele onkologického pacienta dochádza k zvýšeniu množstva enzýmu s názvom beta- glukuronidáza. Vitamín B17 obsiahnutý v marhuľových jadrách postupne rozkladá veľké množstvo škodlivého enzýmu a liečba prebieha zvnútra. Vytvára popritom zdraviu prospešné látky ako napríklad thiokyanát, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie celého nervového systému.
Koľko jadierok denne?
V čase akútneho priebehu choroby sa odporúča denná dávka až 30 jadierok. Na takéto množstvo si musí organizmus postupne zvyknúť. Najvhodnejšie je začať s 8-10 jadierkami denne po dobu 2-3 týždňov až do finálneho množstva.
Zdravým ľudom sa na podporu a upevnenie zdravia odporúča konzumácia 3-5 jadierok denne.
Najväčšími exportérmi do európskych krajín sú Turecko, Sýria a Čína.
Pri dovoze sú pravidelne kontrolované štátnymi inštitúciami na ich potravinovú bezpečnosť.
Európska legislatíva im venuje náležitú pozornosť.
Vedecké analýzy potvrdili, že pre zlepšenie účinku vitamínu B17 je najvhodnejšie konzumovať horké marhuľové jadrá spolu so sušenými a lebo čerstvými marhuľami. Enzýmy v nich obsiahnuté podporujú a zvyšujú priaznivé pôsobenie amygdalínu na ľudský organizmus.
Nie vždy postačí iba klasická medicína. Je dobré a užitočné poznať účinky prírodných produktov a vhodne ich zaraďovať do jedálnička.