Aký je vlastne rozdiel medzi peniazmi a zlatom?
Peniaze sú bežným platidlom, sú v neustálom kolobehu a pomaly, no ráznejšie strácajú svoju hodnotu, kurz dolára sa znižuje. A od tohto kurzu sú závislé aj iné meny. Stačí sa pozrieť aj na fakt, že ľudia majú obavy z tohto statusu, ktorý by mohol znamenať, že ich súčasný peňažný majetok bude o niekoľko desaťročí podstatne menší, respektíve že bude mať menšiu hodnotu, akú má dnes. Že za to, čo by si kúpili dnes, o niekoľko rokov kúpia podstatne menej.
Na druhej strane si prostý človek povie, že so zlatom predsa nemôže ísť normálne https://www.hackmath.net/sk/kalkulacka/normalne-rozdelenie do obchodu a nakúpiť za neho potraviny. Podstata zlata je však niekde úplne inde. V stručnosti vieme povedať, že investičné zlato je cennejšie, pretože si drží svoju stálu hodnotu. A iné to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ani v budúcnosti, pretože hodnota tohto kovu nie je vo veľkej miere závislá od aktuálnej politickej, finančnej a spoločenskej situácie. A to sa rozhodne nedá povedať o bežných papierových peniazoch, ktoré sa naopak týmto faktorom musia prispôsobovať.
V spojitosti s touto témou si asi Vy, ako čitateľ tohto článku myslíte, že ide o text venovaný nejakým skúseným investorom alebo milionárom.
To ale vôbec nie je pravda! Je určený pre všetkých, ktorých zaujíma investícia do komodity, čo dokáže predstavovať stálu hodnotu a materiálne pokrytie. Vlastne zlatá tehlička sa dá kúpiť už v hmotnosti od 1gramu za desiatky eur.
Lenže. Národná banka Slovenska NBS spravidla tento spôsob investície neumožňuje, Mincovna Kremnica takisto nerealizuje mince z investičného zlata. Najčastejšie kupované zlato s investičnou hodnotou má pôvod v švajčiarskych rafinériách Argor Heraeus alebo v rakúskych mincovniach. Je teda potrebný ich dovoz. Ich kúpu dokážete sprostredkovať zásadne v špecializovanej predajni.